Y - Open, zapsaný spolek
yopen.cz
  >>     Naše akce  |

Naše akce

Vloženo: 25. 1. 2011 19:00

Cesta na sever - Norsko

norsko1.jpgMyšlenka výletu do Norska vznikla již před 2 lety pozváním ze strany skoyenského tensingu, kterému tehdy ještě existující sdružení Ymca-Open pomáhalo zorganizovat na pražské Habrovce koncertní vystoupení. Tehdy jsme v Praze navázali s několika členy slibný kontakt a přátelství, ze kterého se nakonec vyklubal nádherný výlet.
norsko2.jpg

Škoda jen, že za zmíněné 2 roky se v Norsku kompletně vystřídalo vedení, a tak jsme z původních kamarádů nepotkali vůbec nikoho. Desetidenní cesty na sever se nakonec zúčastnilo 8 převážně starších neaktivních členů sdružení, takže jsme značnou část cesty vzpomínali na staré dobré vodácké časy… V pátek 13.dubna jsme šťastně vyrazili po střechu narvanou Toyotou směrem do německého Sassnitz na Rujáně, odkud jsme se přeplavili trajektem. Neměli jsme sice autorádio, což nakonec nebylo vůbec na škodu – když se jednotliví členové lépe poznali a odpadli veškeré bariéry, zpříjemňovali jsme si cestu zpěvem českých táborových písní… První noci jsme trávili uprostřed švédské divočiny, ti otužilejší z nás se ráno dokonce vykoupali v jednom z největších evropských jezer Vännernu a v neděli večer jsme konečně dorazili k cíli naší cesty – modernímu kostelu nedaleko centra Oslo, který nám měl pro následujících pár nocí sloužit jako útočiště.

Hlavní norské severské město nás přivítalo jak se patří – ukrutnou zimou. Přesto nám tam ale nadšení vydrželo po celou dobu. Pořádná zima nás totiž teprve čekala. Plán na následující dny byl projít napříč náhorní plošinu v národním parku Handangervidda. V tom jsme se ale obrovsky přepočítali… Už před cestou nás Petr varoval, že tam může být sníh i ke konci dubna. To, na co jsme narazili byla asi největší sněhová kalamita, kterou jsme kdy viděli. Při stoupání do sedla kolem pětimetrových závějí sněhu nám začínalo být jasné, že bez běžek či sněžnic se nehneme. Naštěstí je Norsko zaslíbenou zemí pro turistiku všeho druhu a vymyslet náhradní program nebyl sebemenší problém – sjeli jsme zpět do údolí a vydali se na výlet podél vodopádů, s výhledy na okolní fjordy…prostě nádhera.

Cesta nás tak nakonec zavedla až do Bergenu, kde jsme zůstali na koleji u českého kamaráda Lukáše, který tam toho času studoval s Erasmem. Alespoň nám tak umožnil seznámení s místním životem a kulturou. Bergen je město na pobřeží atlantiku, známé deštivým počasím a rodištěm skladatele E.Griega.

Česká výprava s sebou ale přinesla azurově modré nebe.Po cestě zpět do Oslo, kde jsme se konečně více seznámili s osazenstvem místního kostela jsme neustále zastavovali a nepřestávali fotit. Větší část cesty vedla totiž podél mořských fjordů, lemovaných vysokými horami s vodopády. Pak už se naše cesta bohužel nachýlila ke konci a museli jsme se rozloučit. Cesta domů byla zpestřena ještě nočním dobrodružstvím, když nám na dálnici ve Švédku ve 3 hodiny ráno došla nafta a ujel kvůli tomu trajekt. Problém se ale rychle vyřešil a my jsme se vrátili podle plánu v neděli večer spokojeni domů. Po celou dobu jsme měli půjčenou Toyotu Běťáků, která celou dobu perfektně fungovala, pokud měla na co, za což jim všichni moc děkujeme!

autor: Martin Čeřovský
Zpět <<